نمای اسپایدر

بازدیدها: 1164

نمای اسپایدر به نوعی از نماهای مدرن شیشه‌ای خود ایستا (نمای پرده‌ای ) گفته می‌شود که در آن شیشه به وسیلهٔ اتصالات نقطه‌ای به سازه متصل می‌گردد. کاربرد اصلی نمای اسپایدر در ساختمان‌های تجاری و اداری بوده و در صفحه شیشه هیچ‌گونه سازه عمودی و افقی مشاهده نمی‌شود، موردی که در نماهای کرتین وال لامل به عنوان یک ضعف مطرح می‌گردد. به‌طور کلی نمای اسپایدر دارای سیستم متنوع ساختار سازه‌ای از سیستم سازه‌های فلزی، کابلی و شیشه‌ای می‌باشد که با توجه به کاربری ساختمان، بارگذاری و هزینه از آن‌ها استفاده می‌شود. استفاده از هرنوع ساختار شیشه در این نوع از پوسته نما بلامانع بوده که با توجه به شرایط محیطی و کاربری نما توسط تیم مهندسی نمای برتر با توجه به دیتیل های اجرایی و نوع استفاده از محیط تعیین می‌گردد.

انواع سازه پوسته نما اسپایدر

سازه نگهدارنده اسپایدر می‌تواند کابل، خرپا یا سیستم‌های  متنوع دیگر باشد. تصمیم‌گیری در این خصوص بر عهده کارفرما و تیم مهندسی و طراحی گروه نمای برتر می‌باشد. هرکدام از این دیتایل‌ها مزایا و معایبی دارند که در جلسه ای حضوری تیم ما با کارفرما پیرامون آن تصمیم گیری خواهند کرد .

اسپایدر با سازه خرپا فلزی

در این روش خرپا فلزی جهت تحمل بار مرده و بار دینامیکی طراحی شده و اسپایدرها با جوش یا پیچ بر  روی این سازه نشسته و بار را منتقل می‌کنند. محاسبه خرپای اینچنینی بسیار ساده بوده و تولید این‌گونه خرپا نیز به سرعت انجام می‌پذیرد. می‌توان آن رارنگ نمود و محاسبات خاص خود را دارد که تیم مهندسی نمای برتر با این مقوله بسیار آشناست .

اسپایدر کابلی

در این روش سازه‌ای از کابل به صورت کراس و تور یا  خرپا وظیفه تحمل بار و انتقال آن به تکیه گاه‌ها را بر عهده می‌گیرد. ویژگی خاص این‌گونه نما زیبایی منحصر به فرد آن می‌باشد. محاسبه این مدل سازه‌ها پیچیده بوده که گروه مهندسی نمای برتر قادر به انجام محاسبات و طراحی این گونه سازه‌ها می‌باشد. تولید این قطعات هنوز در کشور امکان‌پذیر نیست و به کشور چین یا ترکیه سفارش داده میشود و بسته به نوع نظر کارفرما مشخص میشود .

اسپیس فریم

سازه‌های اسپیس فریم (space frame) فرم‌های هندسی منظمی می‌باشند که به‌طور متحد در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. با ترکیب اسپیس فریم می‌توان سازه‌های متنوعی را با سرعت بالا و به صورت پیش ساخته ایجاد نمود. اسپیس فریم‌ها به وسیله بست، گوی یا قطعات جوشکاری شده به یکدیگر متصل می‌گردند و شکل و سازه محکم و زیبایی را خلق می‌کنند که به واسطه شکل و ساختار هندسی خرپایی و تحمل کردن نیرو در جهات مختلف باعث استحکام سازه می‌گردد و برای ساخت انواع فضاها از قبیل دیواره سالن‌ها، سقف اسکای لایت و غیره کاربرد دارد.

می‌توان از سازه‌های اسپیس فریمی در ترکیب با قطعات اسپایدر نیز استفاده نمود تا پوسته ای یکپارچه و بدون المان‌های معماری مزاحم را خلق نمود.

 

فین گلس

در این نوع نما انتقال بار به سازه توسط یک تیغه شیشه‌ای دو یا سه لایه صورت می‌گیرد. حاصل کار ظرافت و زیبایی و شفافیت فوق‌العاده می‌باشد. با توجه به شیشه ای بودن سازه این نوع پوسته‌ها باید دقت فراوانی در طراحی آن‌ها نمود تا با ضوابط وآیین‌نامه‌های ایران در مورد زلزله قابل دفاع شوند. گروه مهندسی نمای برتر با آیین نامه های مبحث ساختمان نسبت به طراحی سازه و اجرای حرفه ایی قابلیت اجرای این مدل سازه را دارا میباشد .

نمای شیشه اسپایدر فین گلس

اسپایدر کلمپ/ ایکس

پنجه اسپایدر را می‌توان به شکل‌های مختلف طبقه‌بندی نمود ولی متداول‌ترین آن سیستم‌های کلمپ و ایکس می‌باشد. قطعات کلمپ به صورت یک گل میخ یا یک قطعه صلیب شکل بوده که شیشه را در خود جای می‌دهند و قطعات ایکس قطعاتی هستند که به صورت حرف ایکس یا اچ انگلیسی بوده و توسط پیچ‌هایی که در شیشه جاسازی می‌شوند به اسپایدر متصل می‌گردند.

شیشه اسپایدر دوجداره

با کمک نوعی اورینگ که در حفاظ گازدار شیشه قرار می‌گیرد می‌توان تا شیشه‌های ۴ جداره گازدار و لمینیت نیز تولید نمود. هم اکنون گروه مهندسی نمای برتر قابلیت تولید بزرگترین شیشه های سکوریت لامینه قابل تولید 7 متر طول و ۲٫۴ متر عرض را دارد که هر پلاک آن حدود 1.4 تن ( برای دو شیشه لمینیت که به هم دوجداره شده اند) وزن دارد و با تکنولوژی خاصی نصب میگردد که تیم اجرایی گروه مهندسی نمای برتر  با 15 سال تجربه و سابقه میتواند اجرایی کاملا حرفه ایی و بی نقص برای پروژه های اسپایدر داشته باشد .